Opieka nad koniem to nie tylko zapewnienie mu odpowiedniej paszy i codziennej pielęgnacji, ale także zapewnienie komfortu po treningach. Derkowanie jest tematem coraz częściej podnoszonym w kręgach jeździeckich. Jakie rodzaje derek zimowych dla koni wybrać, aby zapewnić zwierzęciu komfort cieplny? Czy derkowanie jest konieczne?

Rodzaje derek zimowych dla koni – czym jest derkowanie?

Temat derkowania podnoszony jest często – zdecydowana większość hodowców i weterynarzy jest zdania, że konie świetnie radzą sobie z niższymi temperaturami. Derka, którą powinniśmy mieć, to derka osuszająca, wykonana z polaru. Derka taka stosowana jest po treningach, aby zebrać nadmiar wilgoci powstałej na skórze konia. Kiedy derka nasiąknie, konieczne jest jej natychmiastowe zdjęcie, aby nie wyziębiać zwierzęcia. Derkowanie zimą jest zalecane, kiedy mowa o koniach starszych czy skłonnych do chorowania, ale także koniach sportowych, które golone są krótko. Warto jednak pamiętać, aby derkowanie przeprowadzać z głową – dodatkowa ochrona tego typu może wpłynąć na obniżenie naturalnych mechanizmów obronnych konia przed infekcjami. Jakie rodzaje derek zimowych dla koni proponują producenci?

Rodzaje derek zimowych dla koni – derki cieńsze i grubsze

Decydując się na kupno derki, warto wiedzieć, ze produkty te różnią się grubością i gramaturą (która służy do określania grubości wypełnienia derek padokowych i stajennych). Rodzaje derek zimowych dla koni to przede wszystkie derki o gramaturze 50-150, które świetnie sprawdzają się w stajniach przy starszych koniach. Derki o gramaturze 200-300 określane są jako zimowe i stosowane są, kiedy temperatura w stajniach oscyluje w granicach zera. Derki o gramaturze 300-400 stosowane są przy ostrych mrozach, szczególnie w przypadku krótko strzyżonych koni.

 

Comments are closed.

Pin It