Dzisiaj na konstrukcjach żelbetowych oparte jest, praktycznie, całe budownictwo. Nowoczesne prefabrykaty budowlane, powstają też w oparciu o tego typu technologie. Mimo że znana jest ona od lat, to dopiero teraz jest wciąż modyfikowana. Dzięki temu konstrukcje żelbetowe są już nie tylko funkcjonalne, ale także i bardzo estetyczne, poprzez różnorakie swoje kształty.

Jak powstają konstrukcje żelbetowe?

Tego typu konstrukcje powstają w bardzo prosty sposób. Przy pomocy konkretnych obliczeń, powstaje metalowa instalacja ze stalowych drutów, lin, siatek czy prętów. Następnie taki element zostaje zalany przez płynny, jeszcze, beton. Wszystko to dzieje się w określonej formie wykonanej z drewna lub plastiku, a nadającej kształt danej konstrukcji żelbetowej.Po stwardnieniu betonu i usunięciu formy plastikowej lub drewnianej otrzymujemy gotowy element budowlany. Takie prace mogą być wykonywane, bezpośrednio na placu budowy lub w zakładzie produkującym domy prefabrykowane z betonu. Dzięki takiej technologii, jak grzyby po deszczu, powstają dzisiaj domy prefabrykowane, które w miejscu budowy są składane jak domy z klocków.

Dlaczego są tak popularne?

Konstrukcje żelbetowe wykorzystywane są w budownictwie od wielu lat. Wielkie domy, wieżowce i hale powstawały w oparciu o tego typu technologię. Dzisiaj została ona ponownie doceniona i dodatkowo na jej bazie powstało jeszcze budownictwo prefabrykowane. Doceniono walory betonu, który odlewany w różnego rodzaju kształtkach i formach, obok swojej wytrzymałości, pozwoli jeszcze na wykonanie ciekawych elementów architektonicznych. Beton ze stalą idealnie się uzupełniają i przez to powstają bardzo mocne i wytrzymałe instalacje budowlane.

Gdzie wykorzystuje się połączenie betonu i stali?

Takie konstrukcje wykorzystuje się dzisiaj wszędzie tam, gdzie powstają różnego rodzaju budowle. Ich wytrzymałość jest bardzo duża, odporne są na warunki atmosferyczne, na wysokie i niskie temperatury. Beton wzmocniony przez stal, nie pęka i nie kruszy się ani nie rysuje. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że będą bardzo trudne warunki atmosferyczne jak i użytkowe danej budowli. Żelbeton jest ogniotrwały, dlatego idealnie nadaje się do budowania form mieszkalnych, zarówno budownictwa jednorodzinnego jak i wielorodzinnego. Na bazie takich konstrukcji powstają mosty, wiadukty, konstrukcje hydrotechniczne, fundamenty, ściany oporowe, wieże, słupy energetyczne, kanały i dosłownie wiele, wiele jeszcze innych budowli małych i dużych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

Pin It