Czas potrzebny na usunięcie tatuażu może różnić się od zastosowanej metody, kondycji skóry, a także od rodzaju tatuażu. Niechciane rysunki nie znikają zazwyczaj po jednej sesji laseroterapii, ale wymagają serii zabiegów. W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnianie mechanizmu działania laserowego usuwania tatuażu oraz jego skuteczności.
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Do laserowego usuwania tatuażu przeznaczone są różne urządzenia. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie rekomendują laser pikosekundowy. Wykazuje on bardzo wysoką skuteczność w redukcji zarówno czarnego, jak i kolorowego tuszu. Jednocześnie zabieg ten jest mniej inwazyjny niż usuwanie tatuażu przy pomocy starszych technologii. Laser pikosekundowy nie przegrzewa skóry, nie pozostawia blizn ani przebarwień.
Mechanizm działania lasera polega na rozbijaniu tuszu, znajdującego się w skórze na poziomie komórkowym do mikroskopijnych cząsteczek, które następnie usuwane są samodzielnie przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego. Podczas zabiegu dodatkowo dochodzi do pobudzenia komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Uruchomienie wzmożonych procesów regeneracyjnych sprawia, że skóra w miejscu zabiegu szybko się goi, staje się jędrna i elastyczna.
Ile sesji potrzeba, aby usunąć tatuaż?
Seria zabiegów laserowych w wielu przypadkach pozwala na usunięcie tatuażu bez pozostawiania jakiegokolwiek śladu na skórze. Rezultaty nie są jednak widoczne od razu. W miejscu działania lasera pojawia się najpierw obrzęk i biały nalot. Następnie tatuaż ponownie się pojawia i może nawet wydawać się wyraźniejszy. Dopiero po około 3 tygodniach pigment zaczyna tracić intensywność.
Aby całkowicie pozbyć się niechcianego tatuażu, trzeba wykonać serię zabiegów. Czasem wystarczają trzy sesje, ale bywa też tak, że laseroterapię trzeba powtórzyć 10 lub więcej razy. Z wizyty na wizytę tatuaż staje się coraz mniej widoczny, aż w końcu znika całkowicie. Już kilkanaście dni po pierwszym zabiegu można zauważyć wyraźne wyblaknięcie rysunku na skórze. Trzeba mieć też świadomość, że nie zawsze udaje się usunąć niechciany tatuaż całkowicie. W przypadku, gdy tusz został wprowadzony zbyt głęboko, niewielkie jego ilości mogą być nadal widoczne.
Od czego zależy skuteczność laserowego usuwania tatuażu?
Skuteczność laserowego usuwania tatuażu zależy przede wszystkim od kondycji skóry i rodzaju tatuażu. Więcej zabiegów wymagają zwykle tatuaże kolorowe, duże, głęboko umiejscowione, zajmujące dużą powierzchnię. Szybciej usuwa się niewielkie tatuaże w kolorze czarnym i o ażurowej strukturze. Trudności mogą pojawić się natomiast, gdy skóra jest bardzo opalona, dlatego przed zabiegiem zaleca się unikanie ekspozycji słonecznej nawet przez kilka tygodni. Istotne znaczenie dla skuteczności zabiegu ma również lokalizacja tatuażu – łatwiej usuwa się tusz z okolic twarzy i klatki piersiowej niż z takich obszarów, jak ręce czy nogi. Wynika to m.in. z grubości skóry w tych miejscach. Na skuteczność laseroterapii wpływa także ogólny styl życia i stan zdrowia. Stosowanie używek wpływa negatywnie na procesy regeneracyjne i może zaburzać mechanizm usuwania barwnika z organizmu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach laserowych, odwiedź stronę internetową Find Beauty Expert, aby uzyskać więcej informacji.
Comments are closed.