Trzeba iść z duchem czasu, w szczególności jeżeli jest mowa o prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Wszystko po to, aby móc wprowadzić usprawnienia, których zadaniem będzie znaczne ułatwienie wykonywania m.in. codziennych obowiązków. To właśnie z potrzeby tego powstało DevOps. Czym ono jest i co należy wiedzieć na ten temat?

Dwa obszary

Już w 2015 roku aż 19% firm w skali światowej korzystało z usług projektu “State of DevOps”. Przy czym, wiele przedsiębiorstw nadal nie wiedziało (i nadal nie wie) czym tak naprawdę jest DevOps. 

Otóż DevOps Services polegają na połączeniu w jedno dwóch obszarów – zespołu rozwijającego oprogramowanie (Dev) z zespołem operacji (Ops). Jak więc widać, nazwa DevOps powstała od nazw tych dwóch zespołów. W zdecydowanej większości firm, te dwa zespoły funkcjonują oddzielnie. Czas więc na to, aby sprawdzić, jakie korzyści może przynieść ten projekt, który może zostać wdrożony przez specjalistów w tym temacie, m.in. przez firmę 10Clouds, mającej w swojej ofercie takie usługi, jak DevOps Consulting Services.

Nowe metody pracy

DevOps Consulting Service umożliwia m.in. wprowadzenie w firmie nowych metod pracy. To znaczy, w wielu strefach następuje pełna automatyzacja, dzięki czemu można zbudować takie środowisko pracy, gdzie nie trzeba wielu rzeczy wykonywać ręcznie. Co za tym dalej idzie – wszystkie procesy w znaczny sposób zostają przyspieszone.

Przy czym – warto zaznaczyć, że DevOps jest usługą, która zawsze musi zostać dopasowana do indywidualnych możliwości danej firmy. Usługa, która zrodziła się z potrzeby lepszej koordynacji w wielkich korporacjach, obecnie wykorzystywana jest także w małych przedsiębiorstwach, oferując tym samym nowe, lepsze metody pracy.

Zalety wprowadzenia DevOps

Obecnie można mówić już o zaletach, jakie daje DevOps. Na tej liście znaleźć można m.in.:

  • lepsze wdrożenia,
  • lepsza możliwość zarządzania poszczególnymi zmianami,
  • lepsza możliwość reagowania na potrzeby biznesowe,
  • lepszy wgląd w procesy i wymagania,
  • kultura biznesowa na wysokim poziomie,
  • częstsze udostępnianie nowych wersji oprogramowania,
  • poprawa jakości wdrożeń oprogramowania,
  • lepsze zarządzanie zmianami,
  • poprawa jakości kodu.

Temat wydaje się skomplikowany, ale tak naprawdę, wszystko uda się opanować. W szczególności, jeżeli będzie miało się możliwość wprowadzenia całego projektu DevOps przy pomocy specjalistów, którzy w pierwszej kolejności będą zwracać uwagę na indywidualne potrzeby firmy. Tylko dzięki temu w przyszłości będzie można mówić o korzystnych zmianach w poszczególnych korporacjach. 

 

Comments are closed.

Pin It